Kiekvienai žirgo ląstelei funkcionuoti būtini elektrolitai, jie veikia lyg baterija pernešanti elektros krūvį. Elektrolitai tai kraujyje ištirpę mineralai. Žirgas kasdien praranda elektrolitus su šlapimu, ašaromis, seilėmis, gleivemis, žarnyno išskyromis. Taip pat dalis elektrolitų prarandama prakaituojant, kuo daugiau prakaito išskiriama, tuo daugiau elektrolitų prarandama. Todėl elektrolitai labai svarbi kasdieninės žirgo mitybos dalis, kurios poreikiai stipriai išauga žirgui pradėjus sportuoti. 


Žirgui prakaituojant daugiausiai prarandama natrio, kalio ir chlorido. Mažesniais kiekiais, taip pat prarandamas kalcis bei magnis. Žirgo organizmas netgi gali “aukoti” kitus mineralus, siekiant išlaikyti pakankamą kiekį natrio kraujyje. Todėl reikalingas tinkamas elektrolitų balansas racione. 


Elektrolitų trūkumas gali sukelti dehidrataciją, raumenų silpnumą, perkaitimą, nuovargį, sumažėjusį darbingumą ir net sulėtinti atsigavimą po varžybų ar intensyvaus darbo. Raumenų spazmai taip pat siejami su sutrikusiu elektrolitų balansu, todėl susidūrus su raumenų ligomis, rekomenduojama užtikrinti subalansuotą mitybą. 


Žirgai natūraliai mėgsta sūrų skonį, tai evoliucijos gudrybė. Vienas dažniausiai naudojamų elektrolitų šaltinių yra druskos laižalai. Tai geras būdas papildyti žirgo mitybą elektrolitais, o garde stovinčiam žirgui ir užsiėmimas. Visgi sportuojančiam žirgui laižalo dažniausiai neužtenka ir būtina mitybą papildyti kitais būdais. 


Žirgo kraujotakoje labai svarbus tinkamas elektrolitų kiekis ir balansas, todėl jų nepavyksta “prišerti” į priekį. Perteklius tiesiog pašalinimas iš organizmo. O po elektrolitų “išeikvojimo” gali praeiti ir ne viena diena kol organizmas pilnai atstato reikiamus kiekius. Net jei elektrolitus tirpinate vandenyje ir duodate žirgui gerti, būtinas ir švarus vanduo. Elektrolitų trūkumas sutrikdo žirgo troškulio jausmą, bet juos atstačius žirgui vėl norisi gerti. Tai viena iš priežasčių kodėl žirgas visada turi turėti švaraus vandens. Kai kuriems gali nepatikti elektrolitais praturtintas vanduo, ar tiesiog žirgas burnoje turi opelių kurias graužia geriant sūresnį vandenį. 


Skrandžio opos gali būti dar viena iš priežasčių dėl ko žirgas vengia elektrolitų. Tokiu atveju pirmiausia patariama pasiūlyti žirgui šieno ir tik tada papildomai sušerti elektrolitus. 


Skysčių bei elektrolitų praradimas priklauso nuo daugelio veiksnių. Pavyzdžiui treniruotės trukmės ir intensyvumo, temperatūros ir netgi drėgmės. Normalu kad karštą dieną žirgas prakaituos stipriau ir praras daugiau elektrolitų. Reikėtų nepamiršti kad kai kuriais atvejais galima nepastebėti intensyvaus prakaitavimo, pavyzdžiui kai žirgo kailis trumpai skustas ar diena vėjuota. Lengviausias būdas sužinoti prarandamo skysčio kiekį, būtų pasverti žirgą prieš ir po treniruotės. Visgi tai dažniausiai nėra praktiška, todėl raiteliui tenka kliautis savo pastabumu ir žiniomis.


Elektrolitus papildyti žirgo organizme paprasta su Plusvital Electrolyte Plus


Kumelingų kumelių šėrimas
...
Žirgo kailio priežiūra pavasarį
...
Leave a comment